
KEMET PEH200PO5220MU2 Electrolytic Capacitor, Long Life, 22000 µF, 100 V, PEH200 Series, 15000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw
KEMET PEH200PO5220MU2 Electrolytic Capacitor, Long Life, 22000 µF, 100 V, PEH200 Series, 15000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw
Product details
| Capacitance | 22000µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | PEH200 Series |
| Lifetime @ Temperature | 15000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 66.6mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 106mm |
| ESR | 0.015ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | PEH200PO5220MU2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $142.48
-70%$142.48
$42.74KEMET PEH200PO5220MU2 Electrolytic Capacitor, Long Life, 22000 µF, 100 V, PEH200 Series, 15000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw
Product details
| Capacitance | 22000µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | PEH200 Series |
| Lifetime @ Temperature | 15000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 66.6mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 106mm |
| ESR | 0.015ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | PEH200PO5220MU2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 22000µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | PEH200 Series |
| Lifetime @ Temperature | 15000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 66.6mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 106mm |
| ESR | 0.015ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | PEH200PO5220MU2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








