Kemet ALS41A102KF400 Electrolytic Capacitor 1000 µF 400 V ALS41 Series 7000 Hours @ 105°C ± 20% Screw
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | ALS41 Series |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.124ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS41A102KF400 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.124ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Diameter | 51mm |
| Lead Spacing | 22.2mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.124ohm |