KEMET ALS30A472MF200 Electrolytic Capacitor, Long Life, 4700 µF, 200 V, ALS30 Series, 19000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw
Product details
| Capacitance | 4700µF |
| Voltage Rating | 200V |
| Product Range | ALS30 Series |
| Lifetime @ Temperature | 19000 hours @ 85°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Diameter | 66mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.033ohm |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | ALS30A472MF200 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Product details
| Capacitance | 4700µF |
| Voltage Rating | 200V |
| Diameter | 66mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.033ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
| Capacitance | 4700µF |
| Voltage Rating | 200V |
| Diameter | 66mm |
| Lead Spacing | 28.5mm |
| Height | 105mm |
| ESR | 0.033ohm |