Kemet ALS30A222KF400 Electrolytic Capacitor 2200 µF 400 V ALS30 Series 18000 Hours @ 85°C ± 20% Screw
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 400 V, ALS30 Series, 18000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw product from KEMET with the model number ALS30A222KF400
Product details
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS30 Series
Lifetime @ Temperature 18000 hours @ 85°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.078ohm
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS30A222KF400
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.078ohm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS30A222KF400
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.078ohm
Part Number ALS30A222KF400
Kemet ALS30A222KF400 Electrolytic Capacitor 2200 µF 400 V ALS30 Series 18000 Hours @ 85°C ± 20% Screw | Tanotis