Kemet ALA7DA471DD450 Electrolytic Capacitor 470 µF 450 V ALA7D Series 15000 Hours @ 85°C ± 20%
HomeStore
The KEMET ALA Snap-In Capacitors are designed for automotive applications. They can withstand vibration up to 20 G in accordance with the demanding requirements of the Automotive Electronics Council's AEC-Q200 qualification. The ALA7D capacitance values cover a range from 240 to 820 µF and voltage ranges of 400 to 500 V.
  • Designed for automotive usages
  • Vibration proof
  • AEC-Q200
  • Long life, up to 15,000 hours at +85°C (Vr Ir applied)
  • High ripple current
  • Excellent surge voltage capability
  • PET sleeve recognized to UL QMTR2, UL No. E358957
  • Optimized designs available upon request
Product details
Capacitance 470µF
Voltage Rating 450V
Product Range ALA7D Series
Lifetime @ Temperature 15000 hours @ 85°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Quick Connect, Snap-In
Diameter 35mm
Lead Spacing 10mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Height 40mm
ESR 0.327ohm
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALA7DA471DD450
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Vibration proof
  • AEC-Q200
  • High ripple current
Product details
Capacitance 470µF
Voltage Rating 450V
Product Range ALA7D Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 35mm
Lead Spacing 10mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 40mm
ESR 0.327ohm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALA7DA471DD450
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 470µF
Voltage Rating 450V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 35mm
Lead Spacing 10mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 40mm
ESR 0.327ohm
Part Number ALA7DA471DD450
Kemet ALA7DA471DD450 Electrolytic Capacitor 470 µF 450 V ALA7D Series 15000 Hours @ 85°C ± 20% | Tanotis