EPCOS B43705A9688M600 Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
6800µF
Open menu
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Open menu
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
26A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43705 Series
Product Height
143.2mm
ESR
0.01ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43705A9688M600
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
6800µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
26A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43705 Series
Product Height
143.2mm
ESR
0.01ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43705A9688M600
6800µF
76.9mm
31.7mm
26A
85°C
400V
± 20%
12000 hours @ 85°C
143.2mm
0.01ohm
-40°C
Part Number B43705A9688M600
EPCOS B43705A9688M600 Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C | Tanotis