EPCOS B43547B5337M060 Electrolytic Capacitor, 330 µF, 450 V, ± 20%, Snap-In, 8000 hours @ 105°C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
330µF
Open menu
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Snap-In
Polarity
Polar
Product Diameter
35mm
Open menu
Lead Spacing
10mm
Ripple Current
2.18A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
8000 hours @ 105°C
Product Range
B43547 Series
Product Height
40mm
ESR
0.23ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43547B5337M060
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
330µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Snap-In
Polarity
Polar
Product Diameter
35mm
Lead Spacing
10mm
Ripple Current
2.18A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
8000 hours @ 105°C
Product Range
B43547 Series
Product Height
40mm
ESR
0.23ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43547B5337M060
330µF
35mm
10mm
2.18A
105°C
450V
± 20%
8000 hours @ 105°C
40mm
0.23ohm
-40°C
Part Number B43547B5337M060
EPCOS B43547B5337M060 Electrolytic Capacitor, 330 µF, 450 V, ± 20%, Snap-In, 8000 hours @ 105°C | Tanotis