Bourns 3386H-1-503LF Trimpot Single Turn Cermet Side Adjust 50 Kohm Through Hole 1 Turns
HomeStore
  • 3/8inch square potentiometer
  • Top adjust type (F,G,K,P,R,U,V,Y) or side adjust type (B,C,J,X,H,S,W)
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
  • ±10% tolerance
  • Temperature coefficient TCR of ±100ppm/°C
  • Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
  • Power rating is 0.5W
  • Rotational life of 200 cycles
  • Available with a knob for finger adjust
  • Available with extended shaft and cross slot rotor
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3386H-1-503LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 3/8inch square potentiometer
  • ±10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3386H-1-503LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • ±10% tolerance
  • Power rating is 0.5W
Part Number 3386H-1-503LF
Bourns 3386H-1-503LF Trimpot Single Turn Cermet Side Adjust 50 Kohm Through Hole 1 Turns | Tanotis