
Amphenol Piher Sensors and Controls T21YC-P0607-103A2020-TA Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 Turns Linear 250 mW ± 20% T-21 Series
Amphenol Piher Sensors and Controls T21YC-P0607-103A2020-TA Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 Turns Linear 250 mW ± 20% T-21 Series
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Power Rating | 250mW |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | T-21 Series |
| Potentiometer Mounting | Bushing Mount |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled |
| Shaft Length | 45mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS |
| Part Number | T21YC-P0607-103A2020-TA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $11.33
-70%$11.33
$3.40Amphenol Piher Sensors and Controls T21YC-P0607-103A2020-TA Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 Turns Linear 250 mW ± 20% T-21 Series
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Power Rating | 250mW |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | T-21 Series |
| Potentiometer Mounting | Bushing Mount |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled |
| Shaft Length | 45mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS |
| Part Number | T21YC-P0607-103A2020-TA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Power Rating | 250mW |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | T-21 Series |
| Potentiometer Mounting | Bushing Mount |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled |
| Shaft Length | 45mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS |
| Part Number | T21YC-P0607-103A2020-TA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










