Amphenol Piher Sensors and Controls T21YC-P0607-103A2020-TA Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 Turns Linear 250 mW ± 20% T-21 Series
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Power Rating | 250mW |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | T-21 Series |
| Potentiometer Mounting | Bushing Mount |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled |
| Shaft Length | 45mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS |
| Part Number | T21YC-P0607-103A2020-TA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Power Rating | 250mW |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled |
| Shaft Length | 45mm |
Other details
| Quantity | Each |
Description
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 250mW |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Shaft Length | 45mm |