Bourns 3362P-1-501LF Trimpot Single Turn Cermet Top Adjust 500 ohm Through Hole 1 Turns
HomeStore
  • 1/4inch square potentiometer
  • Side or top adjustment with lead screw
  • Resistance value ranges from 20 ohm to 2Mohm
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C
  • Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
  • Power rating is 0.5W
  • Rotational life of 200 cycles
  • Miniature package
  • Rotor designed for automatic machine adjust interface
  • Withstands harsh environments and immersion cleaning processes
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3362P-1-501LF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 1/4inch square potentiometer
  • Power rating is 0.5W
  • Miniature package
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3362P-1-501LF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Power rating is 0.5W
Part Number 3362P-1-501LF
Bourns 3362P-1-501LF Trimpot Single Turn Cermet Top Adjust 500 ohm Through Hole 1 Turns | Tanotis