BOURNS 3310C-001-105L Rotary Potentiometer, Sealed Panel Control, 1 Mohm, 250 mW, ± 20%, 3310C Series, 1 Turns, Linear
Product details
| Track Resistance | 1Mohm |
| Power Rating | 250mW |
| Resistance Tolerance | ± 20% |
| Product Range | 3310C Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 3.18mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Shaft Length | 12.7mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | 3310C-001-105L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Track Resistance | 1Mohm |
| Power Rating | 250mW |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Shaft Diameter | 3.18mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Shaft Length | 12.7mm |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Track Resistance | 1Mohm |
| Power Rating | 250mW |
| Shaft Diameter | 3.18mm |
| Shaft Length | 12.7mm |