
Turck C7-A20DX/024VDC Power Relay Dpdt 24 VDC 10 A C7-A20 Series Socket
Product details
| Contact Configuration | DPDT |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | C7-A20 Series |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Coil Resistance | 594ohm |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | C7-A20DX/024VDC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Turck C7-A20DX/024VDC Power Relay Dpdt 24 VDC 10 A C7-A20 Series Socket
Product details
| Contact Configuration | DPDT |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | C7-A20 Series |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Coil Resistance | 594ohm |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | C7-A20DX/024VDC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Configuration | DPDT |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Current | 10A |
| Product Range | C7-A20 Series |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | - |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage VDC | 30V |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Coil Resistance | 594ohm |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | C7-A20DX/024VDC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











