Turck C7-A20DX/024VDC Power Relay Dpdt 24 VDC 10 A C7-A20 Series Socket
HomeStore
This is a Power Relay, DPDT, 24 VDC, 10 A, C7-A20 Series, Socket product from TURCK with the model number C7-A20DX/024VDC
Product details
Contact Configuration DPDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Product Range C7-A20 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type -
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 30V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 594ohm
Approvals & Standards CE, CSA, IEC
Other details
Brand TURCK
Part Number C7-A20DX/024VDC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Configuration DPDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Product Range C7-A20 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type -
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 30V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 594ohm
Other details
Brand TURCK
Part Number C7-A20DX/024VDC
Description
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 250V
Contact Voltage VDC 30V
Coil Resistance 594ohm
Part Number C7-A20DX/024VDC
Turck C7-A20DX/024VDC Power Relay Dpdt 24 VDC 10 A C7-A20 Series Socket | Tanotis