POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY PRD-11DY0-110 RELAY, DPDT, 277VAC, 50VDC, 25A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 277VAC, 50VDC, 25A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number PRD-11DY0-110
Product details
Contact Material Silver
Relay Mounting Panel
Coil Type -
Coil Resistance 6.05kohm
Product Range PRD Series
Relay Terminals Screw
Contact Current 25A
Approvals & Standards CSA, UL, VDE
Contact Voltage VAC 277VAC
Coil Voltage 110VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 50VDC
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number PRD-11DY0-110
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Material Silver
Relay Mounting Panel
Coil Type -
Coil Resistance 6.05kohm
Product Range PRD Series
Relay Terminals Screw
Contact Current 25A
Contact Voltage VAC 277VAC
Coil Voltage 110VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 50VDC
Other details
Part Number PRD-11DY0-110
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Resistance 6.05kohm
Contact Current 25A
Contact Voltage VAC 277VAC
Coil Voltage 110VDC
Contact Voltage VDC 50VDC
Part Number PRD-11DY0-110
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY PRD-11DY0-110 RELAY, DPDT, 277VAC, 50VDC, 25A | Tanotis