
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION G2R-2-SN 12DC Power Relay, DPDT, 12 VDC, 5 A, G2RS Series, Socket, Non Latching
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION G2R-2-SN 12DC Power Relay, DPDT, 12 VDC, 5 A, G2RS Series, Socket, Non Latching
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 278ohm |
| Product Range | G2RS Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | G2R-2-SN 12DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $33.54
-70%$33.54
$10.06OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION G2R-2-SN 12DC Power Relay, DPDT, 12 VDC, 5 A, G2RS Series, Socket, Non Latching
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 278ohm |
| Product Range | G2RS Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | G2R-2-SN 12DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 278ohm |
| Product Range | G2RS Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, IEC, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | G2R-2-SN 12DC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










