Turck C10-A10BX/024UC Power Relay Spdt 10A 24V Socket
HomeStore
This is a POWER RELAY, SPDT, 10A, 24V, SOCKET product from TURCK with the model number C10-A10BX/024UC
Product details
Contact Configuration SPDT
Coil Voltage 24V
Contact Current 10A
Product Range C10-A10 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type AC / DC
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 220V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 1Gohm
Approvals & Standards CE, CSA
Other details
Brand TURCK
Part Number C10-A10BX/024UC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Configuration SPDT
Coil Voltage 24V
Contact Current 10A
Product Range C10-A10 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type AC / DC
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 220V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 1Gohm
Approvals & Standards CE, CSA
Other details
Brand TURCK
Part Number C10-A10BX/024UC
Description
Coil Voltage 24V
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 250V
Contact Voltage VDC 220V
Part Number C10-A10BX/024UC
Turck C10-A10BX/024UC Power Relay Spdt 10A 24V Socket | Tanotis