TDK CAA572X7T2J105M640LJ Multilayer Ceramic Capacitor, 2-Line, MEGACAP, 1 µF, 630 V, ± 20%, X7T, 6.4 mm, Surface Mount
Product Overview
- MEGACAP type (low resistance, inline type)
- Unique structure achieves high capacitance, high reliability and low resistance
- Capacitance is 1?F
- Capacitance tolerance is ±20%
- Temperature characteristics is X7T
- Operating temperature range from -55 to 125°C, voltage rating is 630V DC
- Voltage rating is 630V DC
- 2-line type
- Automotive grade, qualified based on AEC-Q200
Product details
Other details
| Brand | TDK |
| Part Number | CAA572X7T2J105M640LJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
- Capacitance is 1?F
- Voltage rating is 630V DC
- 2-line type
Product details
Other details
| Brand | TDK |
Description
- Voltage rating is 630V DC