
KEMET CK06BX105K Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 50 V, CK06 Series, MIL-C-11015/19, ± 10%, Radial Leaded, X7R
KEMET CK06BX105K Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 50 V, CK06 Series, MIL-C-11015/19, ± 10%, Radial Leaded, X7R
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | CK06 Series, MIL-C-11015/19 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | CK06BX105K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
KEMET CK06BX105K Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 50 V, CK06 Series, MIL-C-11015/19, ± 10%, Radial Leaded, X7R
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | CK06 Series, MIL-C-11015/19 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | CK06BX105K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | CK06 Series, MIL-C-11015/19 |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | CK06BX105K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








