SENSATA/CRYDOM SSC1000-25-24 SSC1000-25-24 Solid State Relay SPST-NO 25 A 1000 VDC Panel Mount Screw DC Switch
HomeStore
  • Improved SEMS screw and washer
  • DC control
  • Epoxy-free design
  • 3750Vrms Input/output dielectric strength
  • 10â�¹R Minimum insulation resistance
  • 8pF Input/output maximum capacitance
  • UL94V-0 Flammability rating
  • -40 to 80°C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Load Current 25A
Operating Voltage Max 1000VDC
Relay Mounting Panel Mount
Relay Terminals Screw
Switching Mode DC Switch
Operating Voltage Min 0VDC
Control Voltage Min 20VDC
Control Voltage Max 28VDC
Product Range -
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number SSC1000-25-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • DC control
  • Epoxy-free design
  • UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Load Current 25A
Operating Voltage Max 1000VDC
Relay Mounting Panel Mount
Relay Terminals Screw
Switching Mode DC Switch
Operating Voltage Min 0VDC
Control Voltage Min 20VDC
Control Voltage Max 28VDC
Product Range -
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number SSC1000-25-24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Load Current 25A
Operating Voltage Max 1000VDC
Operating Voltage Min 0VDC
Control Voltage Min 20VDC
Control Voltage Max 28VDC
Part Number SSC1000-25-24
SENSATA/CRYDOM SSC1000-25-24 SSC1000-25-24 Solid State Relay SPST-NO 25 A 1000 VDC Panel Mount Screw DC Switch | Tanotis