
MACROMATIC CONTROLS TR-6312U TIME DELAY RELAY, DPDT, 0.2H-2H, 240V
Product details
| Timing Adjustment | Knob |
| Relay Mounting | Socket |
| Time Max | 100h |
| Product Range | TIME RANGER TR-6 Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | CE, UL |
| Nom Input Voltage | 240VAC |
| Contact Voltage VAC | 240V |
| Time Min | 0.05s |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | MACROMATIC CONTROLS |
| Part Number | TR-6312U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MACROMATIC CONTROLS TR-6312U TIME DELAY RELAY, DPDT, 0.2H-2H, 240V
Product details
| Timing Adjustment | Knob |
| Relay Mounting | Socket |
| Time Max | 100h |
| Product Range | TIME RANGER TR-6 Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | CE, UL |
| Nom Input Voltage | 240VAC |
| Contact Voltage VAC | 240V |
| Time Min | 0.05s |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | MACROMATIC CONTROLS |
| Part Number | TR-6312U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Timing Adjustment | Knob |
| Relay Mounting | Socket |
| Time Max | 100h |
| Product Range | TIME RANGER TR-6 Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | CE, UL |
| Nom Input Voltage | 240VAC |
| Contact Voltage VAC | 240V |
| Time Min | 0.05s |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | MACROMATIC CONTROLS |
| Part Number | TR-6312U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












