
OPTO 22 Z240D10 SSR, PANEL MOUNT, 280VAC, 32VDC, 10A
Product details
| Relay Mounting | Panel |
| Control Voltage Max | 32VDC |
| Load Current | 10A |
| Control Voltage Min | 3VDC |
| Product Range | Z Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Operating Voltage Min | 24VAC |
| Switching Mode | DC Switch |
| Contact Configuration | - |
| Operating Voltage Max | 280VAC |
Other details
| Brand | OPTO 22 |
| Part Number | Z240D10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
OPTO 22 Z240D10 SSR, PANEL MOUNT, 280VAC, 32VDC, 10A
Product details
| Relay Mounting | Panel |
| Control Voltage Max | 32VDC |
| Load Current | 10A |
| Control Voltage Min | 3VDC |
| Product Range | Z Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Operating Voltage Min | 24VAC |
| Switching Mode | DC Switch |
| Contact Configuration | - |
| Operating Voltage Max | 280VAC |
Other details
| Brand | OPTO 22 |
| Part Number | Z240D10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Relay Mounting | Panel |
| Control Voltage Max | 32VDC |
| Load Current | 10A |
| Control Voltage Min | 3VDC |
| Product Range | Z Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Operating Voltage Min | 24VAC |
| Switching Mode | DC Switch |
| Contact Configuration | - |
| Operating Voltage Max | 280VAC |
Other details
| Brand | OPTO 22 |
| Part Number | Z240D10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












