SENSATA/CRYDOM PF240D25R PF240D25R Solid State Relay Powerfin / PF Series SIP SPST-NO 25 A 280 Vrms PCB Through Hole
HomeStore
  • DC control input
  • Normally open output
  • 600Vpk Transient overvoltage
  • 0.1mA RMS Maximum off-state leakage current at rated voltage
  • 0.06ARMS Minimum load current
  • 250Apk Maximum surge current (16.6ms)
  • 1.6Vpk Maximum on-state voltage drop at rated current
  • 0.5 Minimum power factor (with maximum load)
  • 3VDC Minimum turn-on voltage
  • 1VDC Minimum turn-off voltage
  • 4000VRMS Dielectric strength (input/output/base (50/60Hz))
  • 8pF Maximum capacitance (input/output)
Applications
Industrial
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number PF240D25R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • DC control input
  • Normally open output
  • 600Vpk Transient overvoltage
  • 3VDC Minimum turn-on voltage
Applications
Industrial
Other details
Brand SENSATA/CRYDOM
Part Number PF240D25R
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 3VDC Minimum turn-on voltage
Part Number PF240D25R
SENSATA/CRYDOM PF240D25R PF240D25R Solid State Relay Powerfin / PF Series SIP SPST-NO 25 A 280 Vrms PCB Through Hole | Tanotis