POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9GV1L14-24 Power Relay SPST-NO 24 VDC 30 A T9G Series Through Hole Non Latching
HomeStore
This is a Power Relay, SPST-NO, 24 VDC, 30 A, T9G Series, Through Hole, Non Latching product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number T9GV1L14-24
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 30A
Product Range T9G Series
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Solder
Contact Voltage VDC -
Contact Material Silver Tin Oxide
Coil Resistance 640ohm
Approvals & Standards IEC, UL, VDE
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number T9GV1L14-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Product Page EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 30A
Product Range T9G Series
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Solder
Contact Voltage VDC -
Coil Resistance 640ohm
Other details
Part Number T9GV1L14-24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 30A
Contact Voltage VAC 250V
Coil Resistance 640ohm
Part Number T9GV1L14-24
POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9GV1L14-24 Power Relay SPST-NO 24 VDC 30 A T9G Series Through Hole Non Latching | Tanotis