POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9GS1L14-12. Power Relay SPST-NO 30A 250VAC THT
HomeStore
This is a POWER RELAY, SPST-NO, 30A, 250VAC, THT product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number T9GS1L14-12.
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 12VDC
Contact Current 30A
Product Range T9G Series
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Solder
Contact Voltage VDC -
Contact Material Silver Tin Oxide
Coil Resistance 160ohm
Approvals & Standards IEC, UL, VDE
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number T9GS1L14-12.
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Product Page EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 12VDC
Contact Current 30A
Product Range T9G Series
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Solder
Contact Voltage VDC -
Coil Resistance 160ohm
Other details
Part Number T9GS1L14-12.
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Voltage 12VDC
Contact Current 30A
Contact Voltage VAC 250V
Coil Resistance 160ohm
Part Number T9GS1L14-12.
POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9GS1L14-12. Power Relay SPST-NO 30A 250VAC THT | Tanotis