POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity T9AP1D52-48 Power Relay SPST-NO 48 VDC 30 A T9A Series Panel Non Latching
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Current | 30A |
| Product Range | T9A Series |
| Relay Mounting | Panel |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 277V |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Voltage VDC | - |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide |
| Coil Resistance | 2.304kohm |
| Approvals & Standards | CSA, UL |
Other details
| Brand | POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T9AP1D52-48 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Current | 30A |
| Product Range | T9A Series |
| Relay Mounting | Panel |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 277V |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Part Number | T9AP1D52-48 |
| Quantity | Each |
Description
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Current | 30A |
| Contact Voltage VAC | 277V |