POTTER&BRUMFIELD - TE Connectivity SSR-240D25 Solid State Relay SPST-NO 25 A 280 V Panel Mount Screw Zero Crossing
Product details
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Load Current | 25A |
| Operating Voltage Max | 280V |
| Relay Mounting | Panel Mount |
| Relay Terminals | Screw |
| Switching Mode | Zero Crossing |
| Operating Voltage Min | 24V |
| Control Voltage Min | 3VDC |
| Control Voltage Max | 32VDC |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | SSR-240D25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Load Current | 25A |
| Relay Terminals | Screw |
| Control Voltage Min | 3VDC |
| Product Range | - |
Other details
| Part Number | SSR-240D25 |
| Quantity | Each |
Description
| Load Current | 25A |
| Control Voltage Min | 3VDC |