Phoenix Contact MSTBV 25/10-G-508 Terminal Block Header 5.08 mm 10 Ways 12 A 320 V Through Hole Vertical
HomeStore
The MSTBV 2,5/10-G-5,08 from Phoenix Contact is a 5.08 pitch, COMBICON PCB header with 10 position. The vertical connection enables multi-row arrangement on the PCB.
  • Nominal current is 12A
  • Rated voltage (III/3) is 250V, (III/2) is 320V, (II/2) is 400V
  • Green colour polyamide insulating material
  • Maximum flexibility design
  • Hole diameter is 1.4mm
  • Contract surface is tin
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MSTBV 2,5/10-G-5,08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Nominal current is 12A
  • Maximum flexibility design
  • Hole diameter is 1.4mm
  • Contract surface is tin
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Description
  • Nominal current is 12A
  • Hole diameter is 1.4mm
Phoenix Contact MSTBV 25/10-G-508 Terminal Block Header 5.08 mm 10 Ways 12 A 320 V Through Hole Vertical | Tanotis