
WURTH ELEKTRONIK 691101710003 Wire-To-Board Terminal Block, 5 mm, 3 Ways, 26 AWG, 14 AWG, 2 mm², Screw
WURTH ELEKTRONIK 691101710003 Wire-To-Board Terminal Block, 5 mm, 3 Ways, 26 AWG, 14 AWG, 2 mm², Screw
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 250V |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691101710003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.48
-70%$1.48
$0.44WURTH ELEKTRONIK 691101710003 Wire-To-Board Terminal Block, 5 mm, 3 Ways, 26 AWG, 14 AWG, 2 mm², Screw
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 250V |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691101710003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 5mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 26AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
| Wire Connection Method | Screw |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 250V |
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 691101710003 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












