Phoenix Contact MSTB 25/ 2-ST-508-LR MSTB 2-ST-508-LR Pluggable Terminal Block 5.08 mm 2 Ways 24AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A
HomeStore
The MSTB series Printed-Circuit Board Connector with 5 to 7.62mm pitch and a screw connection. It has plug-in direction parallel to the conductor axis, versions with screw flange, pull-out aid and lock and release levers. It has individual position coding by inserting the coding profiles.
  • Well-known connection principle allows worldwide use
  • Low temperature rise, thanks to maximum contact force
  • Allows connection of two conductors
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MSTB 2,5/ 2-ST-5,08-LR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Description
Phoenix Contact MSTB 25/ 2-ST-508-LR MSTB 2-ST-508-LR Pluggable Terminal Block 5.08 mm 2 Ways 24AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A | Tanotis