Phoenix Contact MSTB 25/16-STF-508 MSTB 25/16-STF-508 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 16 Ways 24AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A
HomeStore
The MSTB 2,5/16-STF-5,08 from Phoenix Contact is a 5.08 pitch, COMBICON plug-in PCB connector with 16 position. The plug-in direction parallel to the conductor axis with screw flange and suitable for wire gauge range from 24AWG to 12AWG.
  • Nominal current is 12A
  • Rated voltage (III/3) is 250V, (III/2) is 320V, (II/2) is 630V
  • Green colour polyamide insulating material
  • Connection capacity is 0.2mm² to 2.5mm² (solid), 0.2mm² to 2.5mm² (stranded)
  • Flammability rating according to UL 94 V0
  • Screwable flange for superior mechanical stability
  • Contract surface is tin
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MSTB 2,5/16-STF-5,08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Nominal current is 12A
  • Contract surface is tin
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Description
  • Nominal current is 12A
Phoenix Contact MSTB 25/16-STF-508 MSTB 25/16-STF-508 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 16 Ways 24AWG to 12AWG 2.5 mm² Screw 12 A | Tanotis