Murata RDER72E105K5B1H03B Multilayer Ceramic Capacitor 1 µF 250 V RDE Series ± 10% Radial Leaded X7R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 1 µF, 250 V, RDE Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from MURATA with the model number RDER72E105K5B1H03B
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Product Range RDE Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MURATA
Part Number RDER72E105K5B1H03B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Product Range RDE Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5mm
Other details
Brand MURATA
Part Number RDER72E105K5B1H03B
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 1µF
Voltage Rating 250V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 5mm
Part Number RDER72E105K5B1H03B
Murata RDER72E105K5B1H03B Multilayer Ceramic Capacitor 1 µF 250 V RDE Series ± 10% Radial Leaded X7R | Tanotis