
Mueller Electric BU-P4911B-36-0 BU-P4911B-36-0 Banana Test Lead 4mm Stackable Plug Retractable Sleeve
Mueller Electric BU-P4911B-36-0 BU-P4911B-36-0 Banana Test Lead 4mm Stackable Plug Retractable Sleeve
- Clear retractable banana sheath provides electrical protection when cable is not mounted
- 18AWG cable with a highly flexible silicone jacket
- 36" length
- Hands free testing to 1000V, 600V CAT II, 20A
- Black colour insulation
Product details
| Test Connector Type A | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Test Connector Type B | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Lead Length - Imperial | 36" |
| Lead Length - Metric | 914.4mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-P4911B-36-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Mueller Electric BU-P4911B-36-0 BU-P4911B-36-0 Banana Test Lead 4mm Stackable Plug Retractable Sleeve
- Clear retractable banana sheath provides electrical protection when cable is not mounted
- 18AWG cable with a highly flexible silicone jacket
- 36" length
- Hands free testing to 1000V, 600V CAT II, 20A
- Black colour insulation
Product details
| Test Connector Type A | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Test Connector Type B | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Lead Length - Imperial | 36" |
| Lead Length - Metric | 914.4mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-P4911B-36-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clear retractable banana sheath provides electrical protection when cable is not mounted
- 18AWG cable with a highly flexible silicone jacket
- 36" length
- Hands free testing to 1000V, 600V CAT II, 20A
- Black colour insulation
Product details
| Test Connector Type A | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Test Connector Type B | 4mm Stackable Banana Plug, Retractable Sleeve |
| Lead Length - Imperial | 36" |
| Lead Length - Metric | 914.4mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 600V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-P4911B-36-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










