MUELLER ELECTRIC BU-2020SR-A-24-0 Banana Test Lead, 4mm Banana Plug, Stackable, 4mm Banana Plug, Stackable, 24 ", 610 mm, Black
HomeStore
Product Overview
BU-2020SR-A-24-0 is a double ended test lead. It includes a standard 4mm stackable banana plug on each end. It features a strain relief on the connector to provide extra support for the wire.
  • Uses 16AWG PVC wire
  • 30VAC/60VDC operating voltage, 19A current rating
  • Black colour, 609.6mm length
Product details
Technical Specifications
Test Connector Type A
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Imperial
24"
Insulator Colour
Black
Voltage Rating
60VDC
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Test Connector Type B
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Metric
610mm
Current Rating
19A
Product Range
BU-2020SR-A Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-2020SR-A-24-0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Uses 16AWG PVC wire
  • Black colour, 609.6mm length
Product details
Technical Specifications
Test Connector Type A
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Imperial
24"
Insulator Colour
Black
Voltage Rating
60VDC
SVHC
No SVHC (19-Jan-2021)
Test Connector Type B
4mm Banana Plug, Stackable
Lead Length - Metric
610mm
Current Rating
19A
Product Range
BU-2020SR-A Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-2020SR-A-24-0
Description
  • Black colour, 609.6mm length
4mm Banana Plug, Stackable
24"
60VDC
4mm Banana Plug, Stackable
610mm
19A
Part Number BU-2020SR-A-24-0
MUELLER ELECTRIC BU-2020SR-A-24-0 Banana Test Lead, 4mm Banana Plug, Stackable, 4mm Banana Plug, Stackable, 24 ", 610 mm, Black | Tanotis