
Mueller Electric BU-5100-A-4-0 BNC Breakout Plug Free End 4 " 101.6 mm Black
- Tarnish-resistant, plated brass body and gold-plated brass contact
- ABS housing
- 300VRMS rated on centre conductor
- 4" length
Product details
| BNC Connector Type | BNC Plug |
| Test Connector Type B | Free End |
| Lead Length - Imperial | 4" |
| Lead Length - Metric | 101.6mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | - |
| Voltage Rating | 300Vrms |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-5100-A-4-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Mueller Electric BU-5100-A-4-0 BNC Breakout Plug Free End 4 " 101.6 mm Black
- Tarnish-resistant, plated brass body and gold-plated brass contact
- ABS housing
- 300VRMS rated on centre conductor
- 4" length
Product details
| BNC Connector Type | BNC Plug |
| Test Connector Type B | Free End |
| Lead Length - Imperial | 4" |
| Lead Length - Metric | 101.6mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | - |
| Voltage Rating | 300Vrms |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-5100-A-4-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tarnish-resistant, plated brass body and gold-plated brass contact
- ABS housing
- 300VRMS rated on centre conductor
- 4" length
Product details
| BNC Connector Type | BNC Plug |
| Test Connector Type B | Free End |
| Lead Length - Imperial | 4" |
| Lead Length - Metric | 101.6mm |
| Insulator Colour | Black |
| Current Rating | - |
| Voltage Rating | 300Vrms |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MUELLER ELECTRIC |
| Part Number | BU-5100-A-4-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










