
MOLEX 70246-3404 2.54mm Pitch C-Grid Header, Low Profile, 2 Row, Vertical, Shrouded, 34 Way
MOLEX 70246-3404 2.54mm Pitch C-Grid Header, Low Profile, 2 Row, Vertical, Shrouded, 34 Way
Product details
| No. of Contacts | 34Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 70246 Series |
| Contact Material | Gold |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 70246-3404 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 70246-3404 2.54mm Pitch C-Grid Header, Low Profile, 2 Row, Vertical, Shrouded, 34 Way
Product details
| No. of Contacts | 34Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 70246 Series |
| Contact Material | Gold |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 70246-3404 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 34Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 70246 Series |
| Contact Material | Gold |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 70246-3404 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











