
MOLEX 87832-1006 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, SMT, Vertical, Shrouded, 10 Way, Locking Window, PCB Locator
MOLEX 87832-1006 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, SMT, Vertical, Shrouded, 10 Way, Locking Window, PCB Locator
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87832 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87832-1006 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 87832-1006 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, SMT, Vertical, Shrouded, 10 Way, Locking Window, PCB Locator
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87832 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87832-1006 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87832 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87832-1006 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










