
Molex 42820-5213 Wire-To-Board Connector 10 mm 5 Contacts Header Mini-Fit Sr. 42820 Series Through Hole 1 Rows
Molex 42820-5213 Wire-To-Board Connector 10 mm 5 Contacts Header Mini-Fit Sr. 42820 Series Through Hole 1 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 10mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mini-Fit Sr. 42820 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 42820-5213 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 42820-5213 Wire-To-Board Connector 10 mm 5 Contacts Header Mini-Fit Sr. 42820 Series Through Hole 1 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 10mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mini-Fit Sr. 42820 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 42820-5213 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 10mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Mini-Fit Sr. 42820 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 42820-5213 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










