![KEMET CAS21C223KARGC Ceramic Suppression Capacitor, 0.022 µF, ± 10%, X2, 250 VAC, 2220 [5750 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/kemet-cas21c223kargc-ceramic-suppression-capacitor-0-022-micro-f-plusmn-10-x2-250-vac-2220-5750-metric-1.jpg)
KEMET CAS21C223KARGC Ceramic Suppression Capacitor, 0.022 µF, ± 10%, X2, 250 VAC, 2220 [5750 Metric]
Product details
| Capacitance: 22000pF |
| Capacitance Tolerance: ± 10% |
| Suppression Class: X2 |
| Voltage Rating X: 250VAC |
| Voltage Rating Y: - |
| Capacitor Case / Package: 2220 [5750 Metric] |
| Capacitor Mounting: Surface Mount |
| Lead Spacing: - |
| Product Range: C Series KEMET |
| Operating Temperature Min: -55°C |
| Operating Temperature Max: 125°C |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | CAS21C223KARGC |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance: 22000pF |
| Suppression Class: X2 |
| Voltage Rating X: 250VAC |
| Voltage Rating Y: - |
| Lead Spacing: - |
Other details
| Brand | KEMET |
Description
| Capacitance: 22000pF |
| Voltage Rating X: 250VAC |