KEMET C2225C103JCGACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2225 [5664 Metric], 0.01 µF, 500 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series
HomeStore
This is a SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2225 [5664 Metric], 0.01 µF, 500 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series product from KEMET with the model number C2225C103JCGACTU
Product details
Ceramic Capacitor Case 2225 [5664 Metric]
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 500V
Capacitance Tolerance ± 5%
Dielectric Characteristic C0G / NP0
Product Range C Series
Packaging Cut Tape
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand KEMET
Part Number C2225C103JCGACTU
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 500V
Capacitance Tolerance ± 5%
Product Range C Series
Packaging Cut Tape
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand KEMET
Part Number C2225C103JCGACTU
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 500V
Capacitance Tolerance ± 5%
Part Number C2225C103JCGACTU
KEMET C2225C103JCGACTU SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2225 [5664 Metric], 0.01 µF, 500 V, ± 5%, C0G / NP0, C Series | Tanotis