IMO Precision Controls SRRHN-2CN-SL-12VDC SRRHN-2CN-SL-12VDC General Purpose Relay Srrhn Series Power Non Latching Dpdt 12 VDC 8 A
HomeStore
  • Sealed construction
  • 10mm Creepage distance
  • 2000VA Maximum switching power
  • 15ms Operate and 8ms release maximum time
  • -40 to 85°C Ambient temperature range
  • IP67 Protection rating
  • Flux-tight protection
Applications
Industrial
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRRHN-2CN-SL-12VDC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Sealed construction
  • 10mm Creepage distance
  • IP67 Protection rating
  • Flux-tight protection
Applications
Industrial
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRRHN-2CN-SL-12VDC
Description
  • 10mm Creepage distance
Part Number SRRHN-2CN-SL-12VDC
IMO Precision Controls SRRHN-2CN-SL-12VDC SRRHN-2CN-SL-12VDC General Purpose Relay Srrhn Series Power Non Latching Dpdt 12 VDC 8 A | Tanotis