IDEC RR2KP-UDC24V RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 10A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 10A product from IDEC with the model number RR2KP-UDC24V
Product details
Contact Material Silver
Relay Mounting Socket
Coil Type Latching Dual Coil
Coil Resistance 400ohm
Product Range RR2KP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Brand IDEC
Part Number RR2KP-UDC24V
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Contact Material Silver
Relay Mounting Socket
Coil Type Latching Dual Coil
Coil Resistance 400ohm
Product Range RR2KP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Brand IDEC
Part Number RR2KP-UDC24V
Description
Coil Resistance 400ohm
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Voltage VDC 30VDC
Part Number RR2KP-UDC24V
IDEC RR2KP-UDC24V RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 10A | Tanotis