CGS - TE CONNECTIVITY HSHC5001K0J Resistor, 1 kohm, HS Series, 500 W, ± 5%, Threaded Stud, 2.5 kV
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
1kohm
Open menu
Power Rating
500W
Open menu
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
204mm
Product Height
42mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
2.5kV
Temperature Coefficient
± 25ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
73mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSHC5001K0J
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
1kohm
Power Rating
500W
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
204mm
Product Height
42mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
2.5kV
Temperature Coefficient
± 25ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
73mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSHC5001K0J
1kohm
500W
204mm
42mm
200°C
± 5%
2.5kV
± 25ppm/°C
73mm
-55°C
Part Number HSHC5001K0J
CGS - TE CONNECTIVITY HSHC5001K0J Resistor, 1 kohm, HS Series, 500 W, ± 5%, Threaded Stud, 2.5 kV | Tanotis