VISHAY RH0503R300FE02 Resistor, 3.3 ohm, RH, 50 W, ± 1%, Solder Lug
- RH series industrial power, aluminum housed, chassis mount wirewound resistors
- Molded construction for total environmental protection
- Complete welded construction
- Meets applicable requirements of MIL-PRF-18546
- Mounts on chassis to utilize heat-sink effect
- Excellent stability in operation (< 1% change in resistance)
- Operating temperature range from - 55°C to + 250°C
- Meets requirements of ANSI J-STD-002
Product details
| Resistance: 3.3ohm |
| Product Range: RH |
| Power Rating: 50W |
| Resistance Tolerance: ± 1% |
| Resistor Terminals: Solder Lug |
| Voltage Rating: - |
| Resistor Technology: Wirewound |
| Temperature Coefficient: ± 50ppm/°C |
| Resistor Type: - |
| Resistor Mounting: Chassis Mount |
| Product Length: 49.99mm |
| Product Width: 28.96mm |
| Product Height: 15.49mm |
| Operating Temperature Min: -55°C |
| Operating Temperature Max: 250°C |
| Qualification: MIL-PRF-18546 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | RH0503R300FE02 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$6.24VISHAY RH0503R300FE02 Resistor, 3.3 ohm, RH, 50 W, ± 1%, Solder Lug
- Complete welded construction
Product details
| Resistance: 3.3ohm |
| Product Range: RH |
| Power Rating: 50W |
| Resistance Tolerance: ± 1% |
| Voltage Rating: - |
| Resistor Type: - |
| Product Length: 49.99mm |
| Product Width: 28.96mm |
| Product Height: 15.49mm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Quantity | Each |
Description
| Resistance: 3.3ohm |
| Power Rating: 50W |
| Resistance Tolerance: ± 1% |
| Product Length: 49.99mm |
| Product Width: 28.96mm |
| Product Height: 15.49mm |