CGS - TE CONNECTIVITY HSC150S22KJ Resistor, 22 kohm, HS Series, 150 W, ± 5%, Threaded Stud, 2.5 kV
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
22kohm
Open menu
Power Rating
150W
Open menu
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
98mm
Product Height
24mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
2.5kV
Temperature Coefficient
± 25ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
48mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC150S22KJ
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
22kohm
Power Rating
150W
Resistor Terminals
Threaded Stud
Resistor Technology
Wirewound
Resistor Type
High Power
Product Length
98mm
Product Height
24mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Product Range
HS Series
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
2.5kV
Temperature Coefficient
± 25ppm/°C
Resistor Mounting
Panel Mount
Product Width
48mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC150S22KJ
22kohm
150W
98mm
24mm
200°C
± 5%
2.5kV
± 25ppm/°C
48mm
-55°C
Part Number HSC150S22KJ
CGS - TE CONNECTIVITY HSC150S22KJ Resistor, 22 kohm, HS Series, 150 W, ± 5%, Threaded Stud, 2.5 kV | Tanotis