AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0
HomeStore
The AVX SkyCap SR series are radial leaded multilayer ceramic capacitors with C0G (NP0) dielectric material. The capacitance value ranges from 1pF to 0.1?F.
  • Rated voltage of 50VDC, 100VDC and 200VDC
  • ?0.25pF, ?0.5pF, ?1%, ?2%, ?5% and ?10% tolerance
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Capacitance 2200pF
Voltage Rating 100V
Product Range SkyCap SR Series
Capacitance Tolerance ? 5%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic C0G / NP0
Lead Spacing 2.54mm
Operating Temperature Min -55?C
Operating Temperature Max 125?C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number SR201A222JAR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0 - Image 2
Applications
Product details
Capacitance 2200pF
Voltage Rating 100V
Product Range SkyCap SR Series
Capacitance Tolerance ? 5%
Lead Spacing 2.54mm
Other details
Brand AVX
Part Number SR201A222JAR
Description
Capacitance 2200pF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ? 5%
Lead Spacing 2.54mm
Part Number SR201A222JAR
AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0 | Tanotis