
AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0
AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0
- Rated voltage of 50VDC, 100VDC and 200VDC
- ?0.25pF, ?0.5pF, ?1%, ?2%, ?5% and ?10% tolerance
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2200pF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | SkyCap SR Series |
| Capacitance Tolerance | ? 5% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55?C |
| Operating Temperature Max | 125?C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | SR201A222JAR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $0.61
-70%$0.61
$0.18More Images

AVX SR201A222JAR Multilayer Ceramic Capacitor 2200 pF 100 V Skycap SR Series ± 5% Radial Leaded C0G / NP0
- Rated voltage of 50VDC, 100VDC and 200VDC
- ?0.25pF, ?0.5pF, ?1%, ?2%, ?5% and ?10% tolerance
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2200pF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | SkyCap SR Series |
| Capacitance Tolerance | ? 5% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55?C |
| Operating Temperature Max | 125?C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | SR201A222JAR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rated voltage of 50VDC, 100VDC and 200VDC
- ?0.25pF, ?0.5pF, ?1%, ?2%, ?5% and ?10% tolerance
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2200pF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | SkyCap SR Series |
| Capacitance Tolerance | ? 5% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | C0G / NP0 |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55?C |
| Operating Temperature Max | 125?C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | SR201A222JAR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









