AVX SR155C103KAR Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 µF, 50 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 µF, 50 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from AVX with the model number SR155C103KAR
Product details
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 50V
Product Range SkyCap SR Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X7R
Packaging Each
Lead Spacing 2.54mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number SR155C103KAR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 50V
Product Range SkyCap SR Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X7R
Packaging Each
Lead Spacing 2.54mm
Other details
Brand AVX
Part Number SR155C103KAR
Description
Capacitance 10000pF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 2.54mm
Part Number SR155C103KAR
AVX SR155C103KAR Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 µF, 50 V, SkyCap SR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R | Tanotis