AVX MR061C104KTA Multilayer Ceramic Capacitor 0.1 µF 100 V Ceralam MR Series ± 10% Radial Leaded X7R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 100 V, Ceralam MR Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from AVX with the model number MR061C104KTA
Product details
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 100V
Product Range Ceralam MR Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5.08mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand AVX
Part Number MR061C104KTA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X7R
Lead Spacing 5.08mm
Other details
Brand AVX
Part Number MR061C104KTA
Description
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 5.08mm
Part Number MR061C104KTA
AVX MR061C104KTA Multilayer Ceramic Capacitor 0.1 µF 100 V Ceralam MR Series ± 10% Radial Leaded X7R | Tanotis