AVX MR061A103KTA Multilayer Ceramic Capacitor, Ceralam MR Series, 0.01 µF, ± 10%, C0G / NP0, 100 V, Radial Leaded
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, Ceralam MR Series, 0.01 µF, ± 10%, C0G / NP0, 100 V, Radial Leaded product from AVX with the model number MR061A103KTA
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 125°C
Voltage Rating 100V
Product Range Ceralam MR Series
Automotive Qualification Standard -
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 5.08mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Dielectric Characteristic C0G / NP0
Other details
Brand AVX
Part Number MR061A103KTA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating 100V
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 5.08mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Each
Other details
Brand AVX
Part Number MR061A103KTA
Description
Voltage Rating 100V
Capacitance 10000pF
Lead Spacing 5.08mm
Capacitance Tolerance ± 10%
Part Number MR061A103KTA
AVX MR061A103KTA Multilayer Ceramic Capacitor, Ceralam MR Series, 0.01 µF, ± 10%, C0G / NP0, 100 V, Radial Leaded | Tanotis