
AVX AR205F104K4R* Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R
AVX AR205F104K4R* Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | SkyCap AR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X8R |
| Packaging | Cut Tape |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | AR205F104K4R* |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX AR205F104K4R* Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | SkyCap AR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X8R |
| Packaging | Cut Tape |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | AR205F104K4R* |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | SkyCap AR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X8R |
| Packaging | Cut Tape |
| Lead Spacing | 2.54mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | AR205F104K4R* |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









