XP Power QSB10024S12 QSB10024S12 Isolated Through Hole DC/DC Converter Base Plate Cooled ITE 4:1 100 W 1 Output 12 V 8.3 A
- Wide 4:1 Input Range
- Industry Standard Package, 1/4 Brick
- Operating Temperature -40°C to 100°C
- High Power Density
- Base Plate Cooled
- Remote On/Off & Remote Sense
- See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Power Management, DC, DC Converters
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | QSB10024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Notes & Articles EN | |
| Certificate of Conformity EN |
- Wide 4:1 Input Range
- High Power Density
- Base Plate Cooled
- Remote On/Off & Remote Sense
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | QSB10024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
Description