XP POWER IT2405S 3 Watt SIP Regulated Dual Output DC/DC Converter, Input 24V, Output � 5V/300mA
XP POWER IT2405S 3 Watt SIP Regulated Dual Output DC/DC Converter, Input 24V, Output � 5V/300mA
- Regulated Single & Dual Output
- Wide 4:1 Input Range
- SIP Package
- 1500 VDC Isolation
- -40�C to 100�C Operation
- Remote On/Off
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -5V |
| Output Current - Output 2 | 300mA |
| Depth | 26mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | IT Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 300mA |
| Height | 12.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IT2405S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $32.68
-70%$32.68
$9.80XP POWER IT2405S 3 Watt SIP Regulated Dual Output DC/DC Converter, Input 24V, Output � 5V/300mA
- Regulated Single & Dual Output
- Wide 4:1 Input Range
- SIP Package
- 1500 VDC Isolation
- -40�C to 100�C Operation
- Remote On/Off
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -5V |
| Output Current - Output 2 | 300mA |
| Depth | 26mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | IT Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 300mA |
| Height | 12.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IT2405S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Regulated Single & Dual Output
- Wide 4:1 Input Range
- SIP Package
- 1500 VDC Isolation
- -40�C to 100�C Operation
- Remote On/Off
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -5V |
| Output Current - Output 2 | 300mA |
| Depth | 26mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | IT Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 300mA |
| Height | 12.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IT2405S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











